Klub Cyfrowych Możliwości – do zobaczenia na warsztatach!

Przygotowujemy dla Was coś specjalnego – startujemy w 2025 roku.

Z raportu NASK „Aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół średnich” (2024), przygotowanego w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), wynika, że naukę na kierunku informatyka chciałoby w przyszłości podjąć 26,1% mężczyzn i tylko 3,7% kobiet. Chcemy zmienić te proporcje! I co bardzo ważne, nie chodzi tylko o informatykę.

 

Kierunków związanych z nowymi technologiami można wymienić wiele. To m.in. automatyka, robotyka, cyberbezpieczeństwo, telekomunikacja, ale także matematyka. Każdy z nich to świetny wybór – również dla dziewcząt. Postaramy się o tym przekonać przede wszystkim uczennice, ale także ich rodziców i nauczycieli.

 

W latach 2025-2029 będziemy prowadzić w całej Polsce bezpłatne warsztaty dla dzieci z klas IV-VIII. Dotrzemy tam, gdzie taka oferta jest najbardziej potrzebna – do najmniejszych miejscowości. Przeprowadzimy zajęcia m.in. z programowania, robotyki, sztucznej inteligencji, bezpieczeństwa w sieci. Zadbamy o to, aby były ciekawe i angażujące, a także o to, aby zdobyta wiedza została na długo.

 

Innowacyjność projektu „Klub Cyfrowych Możliwości” opiera się na połączeniu bezpośredniego wsparcia uczennic i uczniów z promowaniem tzw. „role model”, czyli wzoru do naśladowania, kobiet z sektora ICT oraz przełamywaniem stereotypów dotyczących postrzegania określonych zawodów jako męskie lub kobiece. To dlatego trenerkami w naszym projekcie będą studentki i absolwentki m.in. wymienionych kierunków. To one przybliżą uczennicom i uczniom cyfrowy świat z perspektywy, która wciąga, fascynuje i zachęca do sięgania po więcej. Podzielą się także swoimi historiami. Czy to zainspiruje uczestniczki warsztatów to wyboru podobnej drogi w swojej edukacji, a później w karierze zawodowej? Mamy nadzieję, że tak!

 

„Klub Cyfrowych Możliwości” to także projekt, który w istotnym stopniu wpłynie na wyrównywanie szans edukacyjnych. Warsztaty odbędą się w małych miejscowościach, w których dostęp do zajęć o podobnym charakterze jest ograniczony. Będziemy we wsiach, ale także w miastach do 100 tys. mieszkańców. W ciągu 5 lat odwiedzimy ponad 200 lokalizacji! Zaczniemy już w przyszłym roku. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

 

Projekt będzie realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. To instytucje, dla których edukacja cyfrowa jest jednym z fundamentów działania.

 

NASK zajmuje się internetem i edukacją w zakresie bezpiecznego wykorzystywania nowych technologii od ponad 30 lat. Instytut, pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji, realizuje szereg projektów ukierunkowanych na podnoszenie kompetencji cyfrowych dzieci, ale także – na zwiększanie udziału kobiet w zawodach okołoinformatycznych.

 

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog od 2016 r. działa na rzecz podnoszenia jakości kształcenia w Polsce. Skupia się na upowszechnianiu edukacji medialnej i cyfrowej, z wykorzystaniem nowych technologii i innowacyjnych metod, a także na promowaniu role model kobiet w IT.

 

Połączenie wiedzy i doświadczeń tych dwóch podmiotów sprawia, że „Klub Cyfrowych Możliwości” ma szansę stać się projektem, który przyczyni się do rozwoju kompetencji cyfrowych wśród dzieci i młodzieży w skali całego kraju, ale także – w znacznym stopniu wpłynie na zmiany w postrzeganiu poszczególnych zawodów jako przypisanych konkretnie do mężczyzn lub kobiet.

 

Takie są nasze cele. Przystępujemy do ich realizacji już teraz.

 

Projekt „Klub Cyfrowych Możliwości” będzie realizowany w ramach Priorytetu 5 Innowacje społeczne (Innowacyjne działania społeczne) Działania 5.1 Innowacje Społeczne (Innowacyjne działania społeczne) w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).