03.07.2025

Klub Cyfrowych Możliwości – zapisz dziecko na bezpłatne półkolonie

Podstawy kodowania – nauka przez zabawę, kreatywne wykorzystanie technologii, programowanie robotów i sztuczna inteligencja oraz cyfrowa higiena – tak w skrócie można opisać program tegorocznych zajęć. Na te inspirujące i kreatywne 4-dniowe półkolonie zapraszamy uczennice i uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Dobra wiadomość dla rodziców: udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapisy właśnie ruszyły. Działajcie szybko, bo liczba miejsc jest ograniczona.

Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie: https://klubcyfrowychmozliwosci.pl/.

Klub Cyfrowych Możliwości to projekt finansowany z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS), realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog.

Małe miejscowości

Półkolonie w ramach Klubu Cyfrowych Możliwości to cztery dni bezpłatnych, ciekawych warsztatów, trwających po pięć godzin lekcyjnych każdego dnia, w trakcie których dzieci zdobędą cenne umiejętności, ale przede wszystkim będą świetnie się bawić. Otrzymają też komplet materiałów edukacyjnych – dla siebie i dla Was, rodziców.
Dlatego jeśli nie macie jeszcze planów na sierpień dla swoich dzieci – nadarza się świetna okazja, żeby to zmienić. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

WAŻNE! Osobą uprawnioną do zgłoszenia dziecka na warsztaty jest wyłącznie rodzic lub opiekun prawny.

Znamy już listę lokalizacji i terminów, w których jeszcze w te wakacje odbędą się pierwsze półkolonie, organizowane w ramach projektu Klub Cyfrowych Możliwości:

1. Przasnysz, 4-7 sierpnia 2025 r., Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, ul. Żwirki i Wigury 4,

2. Tuszyn, 11-14 sierpnia 2025 r., Szkoła Podstawowa nr 1 im. W. Jagiełły, ul. Piotrkowska 15,

3. Skrzynno, 18-21 sierpnia 2025 r., Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki, Skrzynno 96, 98-311 Ostrówek,

4. Witów-Kolonia, 18-21 sierpnia 2025 r., Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Witów-Kolonia 47, 97-330 Sulejów.

5. Wilczkowice, 19-22 sierpnia 2025 r., Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II, Wilczkowice 34, 26-230 Radoszyce,

6. Szczawin, 25-28 sierpnia 2025 r., Szkoła Podstawowa im. Króla Stefana Batorego, ul. Kościelna 21, 95-002 Smardzew,

To nie przypadek, że na liście znalazły się wsie i małe miejscowości. Wyrównywanie szans edukacyjnych i docieranie do miejsc, w których oferta zajęć dodatkowych związanych z nowymi technologiami jest ograniczona – to jeden z głównych celów projektu Klub Cyfrowych Możliwości.

W trakcie realizacji projektu, tj. w latach 2025-2029, odwiedzimy w sumie ponad 300 miejsc w całej Polsce, a w bezpłatnych warsztatach weźmie udział co najmniej 17 000 uczennic i uczniów.

 

Ważne cele

Klub Cyfrowych Możliwości jest odpowiedzią na potrzebę zwiększenia liczby kobiet wybierających ścieżkę edukacyjną i zawodową związaną z ICT. Dlaczego to ważne? Bo zawody technologiczne wciąż kojarzone są jako typowo męskie. Widać to w statystykach dotyczących kierunków ścisłych, w danych z rynku pracy, ale także w tych mówiących o planach młodych ludzi.

Informacje z raportu NASK „Aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół średnich” pokazują, że dziewczęta nie widzą się w profesjach związanych z nowymi technologiami. Blisko 22 proc. ankietowanych młodych mężczyzn chciałoby zostać programistami, a ponad 15 proc. – informatykami. Dla porównania takie specjalizacje jako wymarzoną ścieżkę zawodową wskazało odpowiednio tylko 3,3 proc. oraz 1,8 proc. dziewcząt.

 

Potencjał kobiet

Aby to zmienić, konieczna jest zmiana postaw – i przełamanie stereotypów. Kobiety również z powodzeniem mogą zajmować się nowymi technologiami, a projekt Klub Cyfrowych Możliwości ma je do tego zainspirować już na etapie szkoły podstawowej. Dlatego – do udziału w warsztatach zachęcamy szczególnie dziewczęta, a ich rodziców – do wspierania wyborów edukacyjnych związanych z nowymi technologiami.

– Jednym z najważniejszych założeń Klubu Cyfrowych Możliwości jest promowanie wzorów do naśladowania – kobiet, które już wybrały ścieżkę związaną z nowymi technologiami, świetnie sobie na niej radzą i chcą się podzielić swoją pasją i doświadczeniem z kolejnym pokoleniem. Dlatego wszystkie warsztaty w ramach projektu poprowadzą studentki kierunków ścisłych i okołotechnologicznych – mówi Przemysław Kuna, zastępca dyrektora NASK ds. Projektów Infrastrukturalnych i Edukacyjnych.

– Co więcej, 60% uczestników warsztatów będą stanowić dziewczęta – to kolejny ze sposobów na skuteczną realizację założeń projektu, który odpowiada na potrzebę wyrównania proporcji pomiędzy płciami na kierunkach i w zawodach związanych z ICT – dodaje.

Projekt „Klub Cyfrowych Możliwości” jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (program FERS). Jego budżet to niemal 25 milionów złotych.

Więcej informacji o projekcie oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: https://klubcyfrowychmozliwosci.pl/